Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937------ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2018

ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

ΚΑΙ ΝΕΑ ΗΤΤΑ

Την ήττα με 64-85 γνώρισε ο Ολυμπιακός του Βόλου μας από τον Πρωτέα Βούλας στο Ε.Α.Κ. του Βόλου για το Πρωτάθλημα Μπάσκετ της Α1 Γυναικών στο πιο καθοριστικό παιχνίδι της χρονιάς και έτσι ο αγώνας με τον Παναθλητικό Συκεών παίρνει το χαρακτήρα του αγώνα της χρονιάς.

Δυστυχώς η Ομάδα μας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και ηττήθηκε από μια Ομάδα με την οποία έχει κοινό στόχο την παραμονή στην κατηγορία και μάλιστα με διαφορά 21 πόντων.
Οι φιλοξενούμενες μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα στο ματς και με ηγέτιδα την εκπληκτική στην πρώτη περίοδο (5/5 τρίποντα) Χατζηγιακουμή προηγήθηκαν στο 10' με 17-25.

Εμείς με προπονητή τον βοηθό Μάριο Μπορίνο λόγω της τιμωρίας του Μιχάλη Καπουρνιώτη, στο 17' πλησιάσαμε στους οκτώ πόντους (24-32), χωρίς όμως την ανάλογη συνέχεια. Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι το γεγονός πως για έξι λεπτά και 25'' δεν σημειώσαμε καλάθι και σκοράραμε μόνο με ελεύθερες βολές, όπου κι εκεί είχαμε πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (5/10).

Έτσι, το ημίχρονο τελείωσε με 30-42 υπέρ του Πρωτέα που ήταν σαφώς καλύτερος μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το β' ημίχρονο, όπου μάλιστα στο 30' χάναμε με 26 πόντους (44-70).

Το τελικό 64-85 ήρθε ως επιστέγασμα της κακής εμφάνισης μας που δυστυχώς παρουσιάσαμε τεράστια προβλήματα στην άμυνά του.
Διαιτητές: Μελανίδης, Χατζηχαρίσης.

Δεκάλεπτα: 17-25, 30-42, 44-70, 64-85.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μπορίνος): Κυριατζίδου 7 (1), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 2, Ταντουρόφσκα 7 (1), Σουλτάνη 19, Τότση, Άντριους 7, Ζέρβα 11, Ζήτη, Ουίλιαμς 7, Κωτούλα, Δεληγιάννη 4.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Σαββάτης): Καρλάφτη 6, Τσιχλάκη, Κίτσιου 2, Γκόβαν 13 (1), Κολάτου 5 (1), Καμπουράκη 10 (2), Χατζηβασιλείου 8 (2), Τζόουνς 21, Μιλονάκη 2, Χατζηγιακουμή 18 (6), Αναστασοπούλου Μ, Αναστασοπούλου Χ.